Министарство поступило по препорукама Заштитника грађана
Министарство просвете, науке и технолошког развоја поступило је по препорукама Заштитника грађана и отклонило пропуст начињен на штету ученице.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја поступило је по препорукама Заштитника грађана и отклонило пропуст начињен на штету ученице.
Центар за социјални рад општина Петровац на Млави и Жагубица поступио је у целости по препорукама Заштитника грађана и тиме омогућио да, након више од 4 године од доношења правноснажне пресуде Основног суда у Пожаревцу-Судска јединица у Жагубици, дете буде предато мајци, која у складу са судском одлуком самостално врши родитељско право.
Надлежни орган старатељства је на овај начин отклонио пропусте које је утврдио Заштитник грађана и предузео мере и активности у оквиру својих надлежности, које су биле неопходне како би се поступак извршења судске одлуке окончао у складу са најбољим интересима детета.
Заменица заштиника грађана за права детета и родну равноправност Гордана Стевановић учествује у дводневном састанку Бироа Европске мреже омбудсмана за децу који је данас почео у Стразбуру. Састанку присуствују, поред заштитника грађана и омбудсмани за децу из Финске, Француске, Ирске и Литваније.
Теме дводневног састанка су евалуација досадашњег рада Бироа, припремне активности за организацију Годишње конференције и Генералне скупштине ENOC и пролећног семинара мреже, који ће бити посвећен теми менталног здравља деце као и активности Европске мреже младих саветника (ENYA).
Чланови Бироа састали су се са заменицом генералног секретара Савета Европе и шефицом Одељења за права детета Савета Европе. У одвојеним састанцима се разматрала будућа сарадња ENOC са инситуцијама Савета Европе и подршка Савета Европе раду ове мреже. Стевановић је том приликом представила препоруке о социјалном укључивању деце у покрету, усвојене у Атини на регионалном састанку ENOC мреже.
Целодневни састанак Панела младих саветника посвећен заштити деце од насиља у школама одржан је данас у просторијама Заштитника грађана. Млади саветници су са заменицом заштитника грађана Горданом Стевановић и сарадницима у Одељењу за права детета, разговарали о проблему насиља у школама и изнели своје ставове и виђења о томе како се школе односе према овом проблему.
У школама се недовољно ради на превенцији, а најчешће се са превенцијом почне онда када се већ догоди насиље. "О насиљу треба да знамо што више, како се насиље манифестује, који су његови облици, коме да се обратимо ако видимо или доживимо насиље, а пре свега треба да учимо како да до насиља не долази", кажу млади саветници Заштитника грађана.
Панелисти кажу и да кажњавање у случају вршњачког насиља не треба да буде једини метод сузбијања насиља, као и да је таква мера најчешће неефикасна и не дооди до промена. "Са онима који су насилни не ради се довољно, а често су и они жртве неког облика насиља", кажу они и додају да је јако важно и да се насиље као модел не нуди деци, а данас је то случај у свим срединама, од породице до медија.
Радионицама које је Одељење за права детета организовало настављена је обука панелиста о насиљу, правима детета и истраживачком раду, а једна сесија посвећена је сусрету са групом деце организације "Пријатељи деце Србије" на којој су деца разматрала који су кључни проблеми у превенцији и сузбијању насиља у школама и на који начин се систем заштите може унапредити.
У циљу заштите права детета, Заштитник грађана доставио је Министарству унутрашњих послова Мишљење на Нацрт закона o граничној контроли, у коме предлаже да се одредбе члана 53. став 2. Нацрта закона измене у складу са одредбама Закона о путним исправама које уређују начин издавања путне исправе за малолетно лице, као и у складу са одредбама Породичног закона
У организацији „Пријатеља деце Србије“ и УНИЦЕФ-ове канцеларије у Србији, посебном седницом, чији су главни учесници била деца, у Малој сали Скупштине Србије у Београду обележен је 20. новембар, Светски дан детета. Скупу је присуствовала и заменица заштитника грађана за права детета и родну равноправност Гордана Стевановић.
Најважнији дечји празник, ове године био је посвећен теми насиља над децом, укључујући и вршњачко насиље, а пратећи форму скупштинске седнице, деца су износила своја запажања, искуства и проблеме са којима се, када је реч о насиљу, суочавају у својим школама, породицама, друштву и непосредном окружењу. Излажући проблеме, и тражећи решење за њих, деца су се на овај начин, обратила народним посланицима, представницима Владе, Заштитнику грађана, Мрежи организација за децу Србије и другим институцијама и телима која се баве заштитом и унапређењем права и положаја деце.
-------------------
У оквиру обележавања Светског дана детета, представнице Одељења за права детета Заштитника грађана и чланови Панела младих саветника Заштитника грађана, посетили су Ваздухопловну академију у Београду и разговарали са члановима ученичког парламента те школе о правима детета и међународним и домаћим документима којима су прописане обавезе државе у области права детета.
Млади саветници су у интерактивној вршњачкој едукацији разменили знања и искуства о правима детета, механизмима заштите права детета и ученика и улози коју у том систему има институција републичког омбудсмана. Такође су указали на значај Панела младих саветника у промовисању права детета на партиципацију и упознали ученике са досадашњим активностима у седмогодишњем мандату овог сталног тела Заштитника грађана.
Заменица заштитника грађана за права детета и родну равноправност Гордана Стевановић учествовала је на регионалном састанку „Заштита и унапређење права деце у покрету - изазови социјалне инклузије“ чији је домаћин, у сарадњи са Европском мрежом дечјих омбудсмана и УНИЦЕФ-ом, Oмбудсман Грчке. Дводневни састанак одржан је у Атини 13. и 14. новембра 2017. године.
Према подацима ресорног министарства, од почетка године, у Србији је, од 4419 потврда о израженој намери за тражење азила, скоро половина издата малoлетницима, рекла је Стевановић и додала да је од поднетих готово 1000 захтева за покретање прекршајних поступака због незаконитог преласка државне границе, близу 200 поднето против малолетника. Ове године је, према подацима Mинистарства просвете, науке и технолошког развоја, 503 деце миграната кренуло у основну, а само 56 у средњу школу.
Заштитник грађана је током 2017. године обавио велики број посета Прихватним центрима и Центрима за азил на територији Републике Србије, подсетила је Стевановић и указала на то да су током посета утврђени пропусти у раду органа на заштити деце миграната. Већина препорука је упућена центрима за социјални рад, као и надлежном министарству како би обезбедили редовно присуство стручних радника у прихватним центрима ради заштите малолетника и других рањивих група миграната, док је препоруком упућеном Комесаријату та избеглице и миграције тражено да се приликом размештања миграната у спаваонице води рачуна о заштити права малолетника, рекла је заменица заштитника грађана.
Она је подсетила да је према подацима УНХЦР-а, од укупног броја тражилаца азила на територији Републике Србије, чак 41 одсто чине деца. Већина је смештена у неком од 18 прихватних центара које је основала држава, рекла је Стевановић у Атини.
Исход ове конференције су препоруке за унапређење положаја и ефикаснију заштиту деце у покрету, у чијој изради су учествовале и представнице Заштитника грађана.